Saturday, 24 November 2012
Friday, 11 May 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU KSSR ( KEMAHIRAN MENULIS )
Tarikh : 17 April 2012
Kelas : 2 Kekwa
Bil murid : 35 orang
Masa : 8.30 - 9.30 ( 1 Jam )
Tema : Keselamatan
Tajuk : Patuhi Peraturan Jalan Raya
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Menyusun empat ayat dengan betul.
ii. Menulis tiga kepentingan peraturan asas jalan raya menggunakan majmuk dengan betul dan kemas.
Standard Kandungan :
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran :
3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas
Sistem Bahasa : Tatabahasa - ayat tunggal, ayat majmuk
Kosa kata - peraturan, situasi, berbahaya, memimpin
Pengisian Kurikulum
Kemahiran bernilai Tambah :
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat papan-papan tanda mengenai peratiran jalan raya
Peralatan dan bahan :
Kelas : 2 Kekwa
Bil murid : 35 orang
Masa : 8.30 - 9.30 ( 1 Jam )
Tema : Keselamatan
Tajuk : Patuhi Peraturan Jalan Raya
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Menyusun empat ayat dengan betul.
ii. Menulis tiga kepentingan peraturan asas jalan raya menggunakan majmuk dengan betul dan kemas.
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas
Kosa kata - peraturan, situasi, berbahaya, memimpin
- Ilmu : Kemasyarakatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
- Nilai Murni : Bertanggungjawab, berhemah tinggi, Kasih sayang, bertoleransi.
- Kewarganegaraan : Patriotisme
- Peraturan sosiobudaya : Berbudi bahasa, berhemah, bersopan santun
Kemahiran bernilai Tambah :
- Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubungkait, menyelesaikan masalah.
- Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait dengan amalan toleransi, kesabaran dalam kehidupan harian, menghubungkait dengan kemahiran dalam keselamatan jalan raya.
- Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal
- Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, Memproses mmaklumat, kemahiran membuat persembahan
- Kreativiti dan inovasi : Pengurusan grafik
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat papan-papan tanda mengenai peratiran jalan raya
- Gambar tunggal tentang keselamatan jalan raya
- Klip vedio iklan kempen keselamatan jalan raya
- LCD, skrin, laptop
- Lembaran aktiviti menyusun parkataan
- Lembaran aktiviti menulis ayat
Langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Isi Pelajaran
|
Langkah/Aktiviti
|
Catatan
|
Klip
Video Kempen Keselamatan Jalan Raya.
Soalan
1.
Apakah
mesej yang cuba dikemukakan melalui tayangan video tersebut?
2.
Apakah
akibatnya jika kita tidak mematuhi peraturan jalan raya?
Cadangan:-
-mencedera
|
Set Induksi (5 minit)
·
Murid
dipertontonkan dengan klip video
tentang kempen keselamatan jalan raya.
·
Murid
dan guru bersoal jawab tentang klip video yang ditonton.
·
Guru
mengaitkan video dengan tajuk pengajaran pada hari tersebut.
|
BBB
·
Video Klip
KB
·
Menghubungkait
BCB
·
Mengumpul maklumat
KP
·
Verbal linguistik
·
Intrapersonal
Nilai murni
·
Kasih sayang
·
Bertanggung jawab
|
Kepentingan peraturan
jalan raya.
-
Memastikan
semua pengguna jalan raya selamat
-
Memastikan
kita tidak membahayakan orang lain.
-
Melindungi
diri daripada kecelakaan jalan raya
|
Langkah 1 ( 15 Minit)
·
Murid
diperlihatkan dengan gambar peraturan
jalan.
·
Murid
dan guru berbincang tentang kepentingan peraturan jalan raya
·
Murid
dan guru berbincang tentang kesan yang mungkin berlaku sekiranya peraturan
tidak dipatuhi.
·
Secara
berpasangan, murid dibimbing oleh guru untuk membina peta minda yang kreatif
(peta minda)
·
Pasangan
dipilih secara rawak untuk membentangkan hasil kerja masing-masing.
|
BBB
·
Poster
KB
·
Menghubungkait
BCB
·
Mengumpul maklumat
KP
·
Verbal linguistik
·
Interpersonal
TMK: imaginasi
Nilai murni
·
Kasih sayang
·
Bertanggung jawab
·
Kesabaran
|
Keselamatan Semasa
Melintas Jalan Raya
·
Pimpin
tangan orang dewasa semasa melintas
·
Menggunakan
laluan Zebra.
·
Menggunakan
jejantas yang telah disediakan
Keselamatan Pengguna Motorsikal
·
Memakai
topi keledar.
·
Mengetatkan
topi keledar.
·
Memakai
pakaian yang cerah.
|
·
Murid
diperlihatkan sekali lagi dengan gambar peraturan jalan raya.
·
Murid
diminta menyatakan peraturan yang berkaitan dengan keselamatan semasa
melintas jalan raya dan peraturan yang harus dipatuhi oleh pengguna motorsikal.
|
BBB
·
Poster
KB
·
Menghubungkait
BCB
·
Mengumpul maklumat
KP
·
Verbal linguistik
·
Intrapersonal
Nilai murni
·
Bertoleransi
·
Kasih sayang
·
Bertanggung jawab
·
Kesabaran
|
Menyusun
perkataan dan Membuat ayat
Rujuk Lampiran
|
Langkah 3 (10 minit)
·
Murid
diberikan lembaran kerja.
·
Murid
diminta menyiapkan dua tugasan yang terdapat pada lembaran kerja.
Tugasan A: Susun perkataan menjadi ayat yang betul.
Tugasan B: Tulis ayat yang menerangkan kepentingan mematuhi peraturan
jalan raya.
·
Murid
diminta membaca hasil tugasan masing-masing.
|
BBB
·
Lembaran
kerja
KB
·
Membuat urutan
·
Menjana idea
BCB
·
Mengumpul maklumat
KP
·
Verbal linguistik
·
Interpersonal
Nilai murni
·
Bertoleransi
·
Kasih sayang
·
Bertanggung jawab
·
Kesabaran
|
Pengayaan
Pemulihan
|
Langkah 4 ( 10 minit )
Murid diminta membina 4 ayat majmuk menggunakan kata hubung dan, serta,
tetapi berdasarkan gambar tunggal kemudian dibentangkan kepada guru melalui laptop kemudian ditayangkan pada paparan skrin.
Murid diminta
menyalin ayat majmuk semula dengan betul dan kemas.
|
TMK : laptop
|
Rumusan
isi pelajaran
Kognitif
1.
Kepentingan peraturan jalan raya
2.
Kepentingan peraturan jalan raya
3. Keselamatan Pengguna Motorsikal
Sosial :
Pujian dan galakan.
|
Penutup (5 minit)
·
Guru memberi pujian atas sikap murid.
|
KB
·
Merumus
Nilai
·
Amalan Toleransi
KP:
·
Verbal linguistik
·
Intrapersoal
|
Subscribe to:
Posts (Atom)